Sursa imaginii: stiri.md

Ştiri / Sport

24 Dec. 2018 / 17:28

Cupa Moldovei la baschet are o nouă campioană

O nouă forţă în baschetul moldovenesc. Cupa Moldovei a fost câştigată şi în acest an de echipa din Râbniţa. În finală, râbniţenii, s-au impus cu scorul de 83-75 în faţa celor de la „Donbaschet”, relatează Mesager.

Finala Cupei Moldovei de baschet a început într-un ritm alert. Echipele au mers umăr la umăr în prima parte a confruntării, iar la pauza mare scorul pe tabela de marcaj era de 45-44, în favoarea lui Donbaschet.

În a 3-a repriza, cei de la Râbniţa au luat partida pe cont propriu şi s-au distanţat la 13 puncte. În ultimele 10 minute, Donbaschet a mai redus din diferenţa, însă nu a reuşit să schimbe soarta meciului. In cele din urma, Rabniţa s-a impus cu scorul de 83-75.

Cel mai bun jucător al partidei a fost desemnat Nicolae Cojuhari. Rivalitatea dintre BC Râbniţa şi Donbaschet este departe de a se încheia. Cele doua echipe vor mai da piept şi în campionatul Moldovei, unde vor lupta pentru titlu.