Postat de: Mazur Rodica

Ştiri / Sport

12 Dec. 2020 / 10:37

Medalie pentru Moldova la Europenele de taekwondo

Stepan Dimitrov a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de Taekwondo pe categorii olimpice, care se desfăşoară la Sarajevo.

El a obţinut două victorii în categoria de greutate 58 de kilograme, reuşind să elimine luptători din Turcia şi Croaţia. Stepan i-a cedat în semifinală doar sârbului Novak Stanic, dar s-a ales cu un loc pe podium chiar în ziua în care a împlinit 25 de ani.

Fratele său geamăn, Vadim Dimitrov, a ocupat locul nouă în aceeaşi categorie de greutate.

Potrivit Comitetului Naţional Olimpic şi Sportiv, la Europenele din Bosnia şi Herţegovina au mai concurat Andrei Balan (68 kg – locul cinci) şi Tatiana Ţîmbalari (57 kg – locul nouă).

Pentru luptătorii de taekwondo din Moldova urmează calificările pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo. Turneul european de calificare va avea loc în perioada 30-31 ianuarie la Sofia.