Ştiri

Sursa imaginii:

Postat de: Frisk Cristian

Ştiri / Sport

11 Iun. 2019 / 19:24

Rezultate şi clasamente din preliminariile pentru Campionatul European de fotbal 2020

În aceste zile din iunie sunt programate etapele 3 şi 4 din campania de calificare la EURO 2020, Campionatul European de fotbal. 55 de selecţionate împărţite în 10 grupe luptă pentru primele 20 de locuri la turneul final al Campionatului European din 2020. O ediţie aniversară organizată în 12 oraşe europene, între care şi Bucureştiul.

La turneul final se califică primele două clasate din fiecare grupă. Ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Naţiunilor.

Grupa A
22 martie: Bulgaria – Muntenegru 1-1 (Nedelev 82-pen. / Mugoša 50), Anglia – Cehia 5-0 (Sterling 24, 62, 68, Kane 45+2-pen., Kalas 84-autogol)
25 martie: Muntenegru – Anglia 1-5 (Vešović 17 / Keane 30, Barkley 39, 59, Kane 71, Sterling 81), Kosovo – Bulgaria 1-1 (Zeneli 61 / Bozhikov 39)
7 iunie: Muntenegru – Kosovo 1-1 (Mugoša 69 / Rashica 24), Cehia – Bulgaria 2-1 (Schick 19, 50 / Isa 3)
10 iunie: Cehia – Muntenegru 3-0 (Jankto 18, Kopitović 49-autogol, Schick 82-pen.), Bulgaria – Kosovo 2-3 (Popov 43, Dimitrov 55 / Rashica 14, Muriqi 64, Rashani 90+3)

Anglia 2 2 0 0 10-1 6
Cehia 3 2 0 1 5-6 6
Kosovo 3 1 2 0 5-4 5
Muntenegru 4 0 2 2 3-10 2
Bulgaria 4 0 2 2 5-7 2


Grupa B
22 martie: Portugalia – Ucraina 0-0Luxemburg – Lituania 2-1 (Barreiro Martins 45, Rodrigues 55 / Černych 14)
25 martie: Portugalia – Serbia 1-1 (Danilo 42 / Tadić 7-pen.), Luxemburg – Ucraina 1-2 (Turpel 34 / Tsygankov 40, Rodrigues 90+3-autogol)
7 iunie: Ucraina – Serbia 5-0 (Tsygankov 26, 27, Konoplyanka 46, 75, Yaremchuk 58), Lituania – Luxemburg 1-1 (Novikovas 74 / Rodrigues 21)
10 iunie: Ucraina – Luxemburg 1-0 (Yaremchuk 6), Serbia – Lituania 4-1 (A. Mitrović 20, 34, Jović 35, Ljajić 90+2 / Novikovas 71-pen.)

Ucraina 4 3 1 0 8-1 10
Luxemburg 4 1 1 2 4-5 4
Serbia 3 1 1 1 5-7 4
Portugalia 2 0 2 0 1-1 2
Lituania 3 0 1 2 3-7 1


Grupa C
21 martie: Irlanda de Nord – Estonia 2-0 (McGinn 56, S. Davis 75-pen.), Olanda – Belarus 4-0(Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)
24 martie: Irlanda de Nord – Belarus 2-1 (J. Evans 30, Magennis 87 / Stasevich 33), Olanda – Germania 2-3 (De Ligt 48, Depay 63 / Sané 15, Gnabry 34, Schulz 90)
8 iunie: Estonia – Irlanda de Nord 1-2 (Vassiljev 25 / Washington 77, Magennis 80), Belarus – Germania 0-2 (Sané 13, Reus 62)
11 iunie: Germania – Estonia, Belarus – Irlanda de Nord (21:45)

Irlanda de Nord 3 3 0 0 6-2 9
Germania 2 2 0 0 5-2 6
Olanda 2 1 0 1 6-3 3
Estonia 2 0 0 2 1-4 0
Belarus 3 0 0 3 1-8 0


Grupa D
23 martie: Georgia – Elveţia 0-2 (St. Zuber 56, Zakaria 80), Gibraltar – Irlanda 0-1 (Hendrick 49)
26 martie: Elveţia – Danemarca 3-3 (Freuler 19, Xhaka 66, Embolo 76 / M. Jørgensen 84, Gytkjær 88, Dalsgaard 90+3), Irlanda – Georgia 1-0 (Hourihane 36)
7 iunie: Georgia – Gibraltar 3-0 (Gvilia 30, Papunashvili 59, Arveladze 76-pen.), Danemarca – Irlanda 1-1 (Højbjerg 76 / Duffy 85)
10 iunie: Irlanda – Gibraltar 2-0 (J. Chipolina 29-autogol, Brady 90+3), Danemarca – Georgia 5-1(Dolberg 13, 63, Eriksen 30-pen., Y. Poulsen 73, Braithwaite 90+3 / Lobzhanidze 25)

Irlanda 4 3 1 0 4-1 10
Danemarca 3 1 2 0 9-5 5
Elveţia 2 1 1 0 5-3 4
Georgia 4 1 0 3 4-8 3
Gibraltar 3 0 0 3 0-6 0


Grupa E
21 martie: Slovacia – Ungaria 2-0 (Duda 42, Rusnák 85), Croaţia – Azerbaijan 2-1 (Barišić 44, Kramarić 79 / Sheydaev 19)
24 martie: Ţara Galilor – Slovacia 1-0 (James 5), Ungaria – Croaţia 2-1 (Szalai 34, Pátkai 76 / Rebić 13)
8 iunie: Croaţia – Ţara Galilor 2-1 (Lawrence 17-autogol, Perišić 48 / Brooks 77), Azerbaidjan – Ungaria 1-3 (Emreli 69 / Orban 18, 53, Holman 71)
11 iunie: Azerbaidjan – Slovacia (19:00), Ungaria – Ţara Galilor (21:45)

Ungaria 3 2 0 1 5-4 6
Croaţia 3 2 0 1 5-4 6
Slovacia 2 1 0 1 2-1 3
Ţara Galilor 2 1 0 1 2-2 3
Azerbaidjan 2 0 0 2 2-5 0


Grupa F
23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keşerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keşerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keşerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)

Spania 4 4 0 0 11-2 12
Suedia 4 2 1 1 8-7 7
România 4 2 1 1 11-5 7
Norvegia 4 1 2 1 8-7 5
Malta 4 1 0 3 2-10 3
Feroe 4 0 0 4 3-12 0


Grupa G
21 martie: Israel – Slovenia 1-1 (Zahavi 55 / Šporar 48), Macedonia de Nord – Letonia 3-1 (Alioski 11, Elmas 29, 90+3 / Isajevs 87), Austria – Polonia 0-1 (K. Piątek 69)
24 martie: Israel – Austria 4-2 (Zahavi 34, 45, 55, Dabbur 66 / Arnautović 8, 75), Slovenia – Macedonia de Nord 1-1 (Zajc 34 / Bardi 47), Polonia – Letonia 2-0 (Lewandowski 76, Glik 84)
7 iunie: Letonia – Israel 0-3 (Zahavi 10, 60, 81), Macedonia de Nord – Polonia 0-1 (K. Piątek 47), Austria – Slovenia 1-0 (Burgstaller 74)
10 iunie: Polonia – Israel 4-0 (K. Piątek 35, Lewandowski 56-pen., Grosicki 59, Kądzior 84), Letonia – Slovenia 0-5 (Črnigoj 24, 27, Iličić 29-pen., 44, Zajc 47), Macedonia de Nord – Austria 1-4(Hinteregger 18-autogol / Lazaro 39, Arnautović 62-pen., 82, Bejtulai 86-autogol)

Polonia 4 4 0 0 8-0 12
Israel 4 2 1 1 8-7 7
Austria 4 2 0 2 7-6 6
Slovenia 4 1 2 1 7-3 5
Macedonia de Nord 4 1 1 2 5-7 4
Letonia 4 0 0 4 1-13 0


Grupa H
22 martie: Moldova – Franţa 1-4 (Ambros 89 / Griezmann 24, Varane 27, Giroud 36, Mbappé 87), Andorra – Islanda 0-2 (B. Bjarnason 22, Kjartansson 80), Albania – Turcia 0-2 (Burak Yılmaz 21, Çalhanoğlu 55)
25 martie: Turcia – Moldova 4-0 (Hasan Ali Kaldırım 24, Cenk Tosun 26, 53, Kaan Ayhan 70), Franţa – Islanda 4-0 (Umtiti 12, Giroud 68, Mbappé 78, Griezmann 84), Andorra – Albania 0-3 (Sadiku 21, Balaj 87, Abrashi 90+6)
8 iunie: Islanda – Albania 1-0 (Gudmundsson 22), Moldova – Andorra 1-0 (Armaş 8), Turcia – Franţa 2-0 (Kaan Ayhan 30, Cengiz Ünder 40)
11 iunie: Islanda – Turcia, Andorra – Franţa, Albania – Moldova (21:45)

Turcia 3 3 0 0 8-0 9
Franţa 3 2 0 1 8-3 6
Islanda 3 2 0 1 3-4 6
Albania 3 1 0 2 3-3 3
Moldova 3 1 0 2 2-8 3
Andorra 3 0 0 3 0-6 0


Grupa I
21 martie: Kazahstan – Scoţia 3-0 (Pertsukh 6, Vorogovskiy 10, Zainutdinov 51), Cipru – San Marino 5-0 (Sotiriou 19-pen., 23-pen., Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56), Belgia – Rusia 3-1(Tielemans 14, E. Hazard 45-pen., 88 / Cheryshev 16)
24 martie: Kazahstan – Rusia 0-4 (Cheryshev 19, 45+2, Dzyuba 52, Beysebekov 62-autogol), San Marino – Scoţia 0-2 (McLean 4, Russell 74), Cipru – Belgia 0-2 (E. Hazard 10, Batshuayi 18)
8 iunie: Rusia – San Marino 9-0 (Cevoli 25-autogol, Dzyuba 31-pen., 73, 76, 88, Kudryashov 36, Anton Miranchuk 41, Smolov 77, 83), Scoţia – Cipru 2-1 (Robertson 61, Burke 89 / Kousoulos 87), Belgia – Kazahstan 3-0 (Mertens 11, Castagne 14, R. Lukaku 50)
11 iunie: Kazahstan – San Marino (17:00), Rusia – Cipru, Belgia – Scoţia (21:45)

Belgia 3 3 0 0 8-1 9
Rusia 3 2 0 1 14-3 6
Cipru 3 1 0 2 6-4 3
Kazahstan 3 1 0 2 3-7 3
Scoţia 3 2 0 1 4-4 6
San Marino 3 0 0 3 0-16 0


Grupa J
23 martie: Liechtenstein – Grecia 0-2 (Fortounis 45+1, Donis 80), Italia – Finlanda 2-0 (Barella 7, Kean 74), Bosnia-Herţegovina – Armenia 2-1 (Krunić 33, Milošević 80 / Mkhitaryan 90+3-pen.)
26 martie: Armenia – Finlanda 0-2 (Jensen 14, Soiri 78), Italia – Liechtenstein 6-0 (Sensi 17, Verratti 32, Quagliarella 35-pen., 45+3-pen., Kean 69, Pavoletti 76), Bosnia-Herţegovina – Grecia 2-2 (Višća 10, Pjanić 15 / Fortounis 64-pen., Kolovos 85)
8 iunie: Finlanda – Bosnia-Herţegovina 2-0 (Pukki 56, 68), Armenia – Liechtenstein 3-0(Ghazaryan 2, Karapetyan 18, Barseghyan 90+1), Grecia – Italia 0-3 (Barella 23, Insigne 30, Bonucci 33)
11 iunie: Liechtenstein – Finlanda, Italia – Bosnia-Herţegovina, Grecia – Armenia (21:45)

Italia 3 3 0 0 11-0 9
Finlanda 3 2 0 1 4-2 6
Grecia 3 1 1 1 4-5 4
Bosnia-Herţegovina 3 1 1 1 4-5 4
Armenia 3 1 0 2 4-4 3
Liechtenstein 3 0 0 3 0-11 0

Comentarii

Ultimele Ştiri

Alexandru Guţu campion european de cadeţi

Ştiri / Sport

18 Iun. 2019 / 23:33

Alexandru Guţu campion european de cadeţi

Prim-ministrul Maia Sandu la dialog cu jurnaliştii

Ştiri / Social

18 Iun. 2019 / 20:33

Prim-ministrul Maia Sandu la dialog cu jurnaliştii

Partidul Nostru este dispus să colaboreze cu noua guvernare

Ştiri / Politic

18 Iun. 2019 / 19:57

Partidul Nostru este dispus să colaboreze cu noua guvernare

Tragere la sorţi pentru cupele europene la fotbal

Ştiri / Sport

18 Iun. 2019 / 19:32

Tragere la sorţi pentru cupele europene la fotbal

Demolare cu scandal la Ciocana

Ştiri / Social

18 Iun. 2019 / 19:27

Demolare cu scandal la Ciocana

Vezi arhiva