Postat de: Mazur Rodica

Ştiri / Sport

22 Iul. 2020 / 15:40

Zimbru a obţinut prima victorie în actuala ediţie din Divizia Naţională

Zimbru a obţinut prima victorie în actuala ediţie a Diviziei Naţionale. Galben-verzii au învins pe teren propriu formaţia Codru cu 3-1, într-un meci din cadrul etapei a cincea de campionat, relatează Mesager.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 37 prin Aleksander Dhamo la capătul unui contraatac. În debutul reprizei secunde, Zimbru a obţinut un penalty, după ce Vadim Cemîrtan a fost faultat în careu.

Tot atacantul galben-verzilor, care a împlinit ieri 33 de ani, a transformat lovitura de la punctul cu var. După doar două minute, gazdele au trecut în avantaj.

Fundaşul lui Codru, Itsuki Kurata, a deviat balonul în propria poartă.

În minutul 60, după o altă fază fixă, Ştefan Burghiu a stabilit rezultatul final. Graţie victoriei, Zimbru a urcat provizoriu pe locul şapte în clasament.

„E bine că în repriza secundă am marcat rapid două goluri, ne-am liniştit şi am început să jucăm fotbal. Chiar şi aşa, nu este jocul pe care dorim să-l practicăm”, a spus Vlad Goian, antrenorul echipei Zimbru.

În următoarea etapă, Zimbru va juca pe teren propriu cu Milsami, iar Codru va înfrunta Dacia Buiucani.