Postat de: Carolina Străjescu

Ştiri / Sport

05 Aug. 2022 / 13:35

Vicecampioana Republicii Moldova a fost învinsă fără drept de apel de gruparea maghiară MOL Fehervar (VIDEO)

Petrocub Hînceşti este ca şi eliminată din Liga Conferinţelor! Vicecampioana Republicii Moldova a fost învinsă fără drept de apel de gruparea maghiară MOL Fehervar în prima manşă a turului trei preliminar. Petrocub a pierdut cu scorul de 0-5.

Echipa moldovenească a început bine şi a avut o ocazie uriaşă de a marca în minutul 18. Vladimir Ambros a şutat de la marginea careului, dar balonul a nimerit bara.

Peste doar trei minute, Petrocub a încasat primul gol, iar la pauză, hînceştenii erau conduşi deja cu 0-3. Golurile au fost marcate de Palko Dardai, Kenan Kodro şi Stopira. În mitanul secund, gazdele au mai înscris de două ori prin Ivan Petriak şi Budu Zivzivadze.

„O înfrângere foarte dureroasă. Dar la aşa un nivel înalt nu se iartă greşelile copilăreşti", a declarat antrenorul Petrocub Hînceşti, Alexei Savinov.

Meciul retur este programat pe 11 august pe stadionul Zimbru din Chişinău.