Postat de: Rusica Viorica

Ştiri / Qatar 2022

22 Noi. 2022 / 23:10

Franţa, victorie convingătoare

Selecţionata Franţei, campioana mondială în exerciţiu, a început în forţă apărarea titlului. „Cocoşii galici” au învins naţionala Australiei cu 4-1 într-un meci din grupa D.

Echipa de la Antipozi a marcat prin Craig Goodwin în minutul 9. Franţa a dat un răspuns pe măsură până la pauză. Adrien Rabiot şi Olivier Giroud au înscris câte un gol. În repriza a doua, Kylian Mbappe şi acelaşi Giroud au mai punctat şi au completat victoria naţionalei franceze. În celălalt meci al grupei D, Danemarca a remizat cu Tunisia, scor 0-0. În etapa a doua, pe 26 noiembrie, Tunisia va întâlni Australia, iar Franţa - Danemarca.

Meciurile vor fi transmise în direct şi în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.