Ştiri

Sursa imaginii:

Postat de: Golban Ionela

Ştiri / Economic

08 Iun. 2022 / 18:12

Criză de motorină pe piaţa petrolieră din Republica Moldova, explicaţiile ANRE (VIDEO)

Haos pe piaţa carburanţilor din Republica Moldova. În timp ce mai multe staţii Peco nu mai dispun de motorină în stoc, au loc majorările fără precedent ale preţurilor la produsele petroliere. Agenţia pentru Reglementare în Energetică (ANRE) explică că această criza este generată în special de războiul din Ucraina, care a perturbat lanţurile logistice tradiţionale şi care a exclus parţial de pe pieţele occidentale produsele petroliere din Federaţia Rusă, relatează Moldova 1.



Şoferii cu care am discutat se arată îngrijoraţi şi speră ca autorităţile să pună capăt acestei situaţii.

VOX: „Eu am văzut staţia de la Mihai Viteazu că e zero la toate tipurile de combustibil şi am găsit-o pe asta pentru că mă gândesc că se acutizează criza. E clar că e problematic şi ne afectează”. „Preţurile sunt mari, deja nici nu există motorină. Foarte mult îi afectează, întrucât sunt necesităţi pe care trebuie să le facem cu automobilul, adică şi dacă e scump, economisim din alte părţi ca să putem să ne alimentăm. Adică, suntem practic la limită”. „O să devină problemă pentru şoferi, dacă începe câte oleacă să dispară, suntem pe bază de import. Politica ţărilor mari care influenţează asupra noastră negativ, eu aşa gândesc”, spun oamenii.

ANRE explică, prin intermediul unui comunicat de presă, că această criză de pe piaţă de carburanţi se datorează faptului că au fost perturbate lanţurile logistice tradiţionale, dar şi blocajului din ultimele zile de la hotarul Republicii Moldova. Astfel, autorităţile vor depune eforturi pentru a fluidizarea traficului transporturilor la punctele de trecere vamală, iar prioritate se va oferi mărfurilor destinate Republicii Moldova.

Comentarii