Sursa imaginii:

Postat de: Carolina Străjescu

Ştiri / Sport

21 Aug. 2022 / 14:38

Luptătorul moldovean Alexandrin Guţu a urcat pe podium la Campionatele Mondiale (VIDEO)

Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandrin Guţu a urcat pe podium la Campionatele Mondiale rezervate sportivilor cu vârsta sub 20 de ani. El a cucerit medalia de bronz în concursul categoriei de greutate de 77 de kilograme, transmite Moldova 1.

Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandrin Guţu a urcat pe podium la Campionatele Mondiale rezervate sportivilor cu vârsta sub 20 de ani. El a cucerit medalia de bronz în concursul categoriei de greutate de 77 de kilograme.

Alexandrin Guţu a obţinut trei victorii la Mondialele de "sub 20 de ani", care au avut loc la Sofia, Bulgaria. Luptătorul moldovean a învins adversari din Kazahstan, India şi Iran. În semifinală, Guţu a cedat în faţa unui sportiv din Turcia, iar în finala mică a dispus de azerul Khasay Hasanli.

Campionul luptelor greco-romane în categoria de greutate de 77 de kilograme a devenit germanul Deni Nakaev.