Sursa imaginii: deschide.md
Postat de: trm.md
Ştiri / Politic
10 Noi. 2022 / 12:55
Anchetă: Partidul „ŞOR”, de la proteste economico-sociale, la lovitură de stat. Rusia, implicată în mitingurile de la Chişinău
Evoluţia politică din Republica Moldova, în special pierderea şi eliminarea din zona puterii a PSRM, a silit Federaţia Rusă să se reorienteze către o altă formaţiune politică în vederea păstrării R.Moldova în zona sa de influenţă. Scopul noii alianţe PP „ŞOR” şi Federaţia Rusă, conform surselor din cadrul MAI, l-ar reprezenta o lovitură de stat, crearea unui haos general, debarcarea actualei guvernări şi instituirea unui guvern favorabil Federaţiei Ruse, ce ar putea deturna atât vectorul de integrare europeană, cât şi salva pe Şor şi a alţi fugari de puşcărie, relevă o anchetă realizată de jurnaliştii de la Deschide.md
De altfel, despre intenţiile destabilizatoare, implicarea Federaţiei Ruse şi perspectiva unei lovituri de stat a vorbit şi Maia Sandu, fiind prezentate inclusiv partenerilor de dezvoltare occidentali.
Cine sunt destabilizatorii lui Şor?
Din datele colectate în cadrul măsurilor derulate de poliţişti, pe lângă oamenii simpli, dintre care unii plătiţi, s-au observat câteva categorii menite a incita spiritele şi a provoca dezordini ce ar putea duce la o destabilizare majoră.
Sportivi şi persoane cu antecedente penale a căror sarcină este provocarea de altercaţii cu reprezentanţii forţelor de ordine
În acest sens, la 16.10.2022, reprezentanţii Poliţiei au identificat un grup de sportivi coordonaţi de către Lesnicov Nicolae Robert (alias Kolia Boreţ), anterior judecat pentru mai multe infracţiuni. Lensicov este implicat, conform datelor furnizate de către surse MAI, în mobilizarea sportivilor din raionul Cimişlia pentru participarea la protest, dar şi în remunerarea participanţilor. Astfel, susţin surse MAI, Lensicov primeşte pentru remunerarea sportivilor (cu prezenţa în cort) câte o 100 de dolari pentru fiecare dintre aceştia, achitându-le prin intermediul lui Mihail Nebunelea doar 50 de dolari din suma primită pentru fiecare persoană, restul fiind însuşit de el.
De asemenea, printre persoanele cu antecedente penale cooptaţi de către PP „ŞOR” au fost identificaţi exponenţi ai organizaţiei criminale „Bulgaru”, condusă de fugarul în Federaţia Rusă, Grigore Caramalac: Cojuharov Dmitri Stanislav (alias Papadunga) şi el cu antecedente penale, a propus persoanelor din anturajul său, în special sportivi şi exponenţi ai criminalităţii organizate transfrontaliere, să participe la miting contra sumei de 3000 lei. Un alt exponent al grupării „Bulgaru” mplicat în mitinguri este Flioştor Valeriu Andrei (alias Faraon), responsabil din partea PP „ŞOR” de mobilizarea şi transportarea organizată a manifestanţilor din raionul Cahul.
Organizaţii extremiste ghidate din Federaţia Rusă
În cadrul mitingurilor organizate de Ilan Şor au fost identificaţi membri ai Mişcării de Eliberare Naţională a Moldovei conduşi de liderul acestei organizaţii Victor Druţă, cunoscut prin implicarea colectării de semnături pentru anularea destrămării URSS. De asemenea, acesta s-a evidenţiat şi la acţiunile de protest de la domiciliul procurorului general interimar. Pe lângă organizaţia mai sus menţionată, au precizat surse din cadrul Poliţiei, mai sunt prezente şi alte ONG-uri finanţate sau afiliate PSRM şi care sunt în curs de documentare.
Foşti angajaţi ai forţelor de ordine din R.Moldova
Conform datelor Poliţiei, aceştia îndeplinesc mai multe sarcini printre care culegerea de informaţii despre tacticile organelor de ordine, filaj, verificarea persoanelor suspecte din cadrul PP „ŞOR” şi racolarea unor persoane influente care pot mobiliza cât mai multe persoane la protest. Acest grup este coordonat, conform organelor de ordine, de către Veaceslav Ceban, ex-viceministru al MAI, în calitate de conducători şi coordonator asistat de către Petru Bîrcă, ex-angajat al ANP, şi Mihai Frunze, de asemenea, fost angajat al ANP.
Mai mult, în conformitate cu mărturiile unor membri ai PP „ŞOR”, Petru Bîrcă, începând cu luna septembrie, a efectuat vizite regulate în mai multe raioane în cadrul cărora a dat indicaţii în vederea mobilizării populaţiei la acţiunile de protest. Totodată, Bîrcă orientează reprezentanţii PP „ŞOR” în vederea identificării şi racolării unor primari la această formaţiune, inclusiv prin coruperea cu bani a acestora, sumele pornind de la 5000 de euro în sus, în funcţie de mărimea localităţii. Un alt segment de populaţie vizat de grupul mai sus menţionat îl reprezintă liderii agricoli a căror atragere se încearcă a se face promiţându-li-se că vor putea exporta în Federaţia Rusă prin intermediul şi cu suportul exclusiv al lui Ilan Şor.
Persoane din regiunea transnistreană şi cetăţeni ai Federaţiei Ruse intrate pe teritoriul R.Moldova
În cadrul investigaţiilor, susţin aceleaşi surse, au fost depistate persoane din Transnistria şi Federaţia Rusă care ar trebui să se implice în cadrul unui scenariu de forţă, sarcina lor fiind preluarea controlului asupra unor instituţii de stat. Grupul din Federaţia Rusă este în directă coordonare cu serviciile speciale ruseşti, aceştia beneficiind de pregătire specială şi experienţă de luptă. Conform datelor din frontieră membrii grupului din Federatia Rusă au intrat în Republica Moldova prin PTF Aeroportul Internaţional Chişinău cu ruta Moscova-Chişinău începând cu data de 01.01.2022 în grupuri de 3-4 persoane folosindu-se de identităţi false. După 24 februarie, o parte din grup a sosit cu ruta Moscova-Instambul-Chişinău, de asemenea în grupuri restrânse de câteva persoane. În prezent, acest grup s-ar ridica la circa 100 de persoane, fiind cazaţi în apartamente închiriate de ofiţeri ai aşa zisului minister al securităţii din Transnistria, în raionul Dubăsari şi Tiraspol. Exponenţii acestui grup au fost identificaţi la acţiunile de protest din 30.10.2022 având rolul de monitorizare a protestului şi analizarea acţiunilor forţelor de ordine.
O altă categorie, de data aceasta, locuitori ai Transnistriei, interesată de sprijinirea PP „ŞOR” îl reprezintă „asociaţiile obşteşti militar patriotice” din zona separatistă care culeg informaţii despre evoluţia mitingurilor şi reacţia/atitudinea populaţiei faţă de acestea. Din discuţiile cu aceştia, a reieşit că manifestaţiile din Chişinău sunt coordonate şi finanţate din Federaţia Rusă. Mai mult, aceste organizaţii „militar-patriotice” întreprind periodic antrenamente şi activităţi de pregătire militară de la ieşiri cu cortul la trageri de exersare.
Amintim că locuitorii din regiunea Transnistrie au mai fost folosiţi şi de către Igor Dodon şi PSRM la ultimele alegeri prezidenţiale şi parlamentare, când au fost transportaţi la secţiile de votare din partea dreaptă a Nistrului.
Şi atunci reprezentanţi ai Federaţiei Ruse au fost prezenţi în Republica Moldova pe post de „observatori”, care, de fapt, făceau campanie pentru PSRM.
Transnistria, noul bazin de participanţi la mitingurile lui Şor
Surse din cadrul Poliţiei susţin că datorită reţinerilor unor persoane cu antecedente penale sau sportivi implicaţi în generarea de confruntări cu Poliţia şi crearea de dezordini în centrul Chişinăului, PP „ŞOR” s-a reorientat către Transnistria, de unde ar urma să se aducă cu autocarele şi microbuzele, asemeni alegerilor trecute, numeroşi cetăţeni din Transnistria, inclusiv dintre cei certaţi cu legea, după reţeta folosită şi de Igor Dodon la alegerile prezidenţiale.
Numărul persoanelor din Transnistria ar urma să fie de la câteva sute la câteva mii aduşi în mai multe etape, chiar cu câteva zile înainte de miting. Printre aceştia ar urma să se afle şi cetăţeni ai Federaţiei Ruse precum şi membrii ai asociaţiilor aşa zise militar patriotice.
„Guvernul” lui Ilan Şor
Analiza de text a discursurilor expuse în cadrul ultimelor mitinguri a evidenţiat o trecere de la narativele economico-sociale la cele geopolitice, promovate şi de Federaţia Rusă, acestea evoluând de la „necesitatea păstrării neutralităţii permanente a R.Moldova” la „Ucraina este de vină pentru invazia Rusiei, iar aceasta doar se apără” şi „Maia Sandu a vândut ţara străinilor”.
În acelaşi timp, cu trecerea de la retorica economico-socială la cea geopolitică favorabilă Federaţiei Ruse, a avut loc constituirea aşa numitului „Comitet al Salvării Naţionale” ce are ca scop crearea:
Concluzie
Confruntarea aproape deschisă între Federaţia Rusă prin intermediul PP „ŞOR” şi oamenii săi trimişi în Republica Moldova face parte din războiul hibrid ce are ca scop rămânerea teritoriului dintre Prut şi Nistru în zona de influenţă a Rusiei. Folosindu-se de situaţia socio-economică dificilă a populaţiei, datorită creşterii preţurilor la produse, energie, carburant, etc, Federaţia Rusă pentru a întrerupe parcursul european al Republicii Moldova depune eforturi umane şi financiare în vederea debarcării actualei guvernări şi preluarea prin forţă a puterii în speranţa instaurării unui guvern marionetă, loial Moscovei şi controlat direct de aceasta.
Ancheta Deschide.MD a durat aproximativ 10 zile şi a constat în consultarea de documente care din păcate nu pot fi publicate, dar şi numeroase discuţii cu membri ai PP „ŞOR”, cadre ale Poliţie, operatori din frontieră a cărora identitate datorită sensibilităţii informaţiilor nu au putut fi făcute publice.
Comentarii