Ştiri

Sursa imaginii: captură video

Postat de: Rusica Viorica

Ştiri / Social

06 Dec. 2021 / 09:50

Protest în faţa Parlamentului organizat de sindicalişti

Sindicaliştii protestează în faţa Parlamentului Republicii Moldova. Aceştia solicită ca să nu fie exclus premiul anual pentru bugetari. Oameni adunaţi la acţiunea de protest scandează „solidaritate în sindicate”, „vrem drepturi salariale corecte”, „vrem salarii decente”, „ne dorim să fim auziţi”, „dacă vreţi să fiţi votaţi, nu ne trădaţi”. Între timp, câţiva membri ai CNSM au mers la şedinţa Comisiei economie, buget şi finanţe ca să discute cu deputaţi, membri ai comisiei, pe marginea acestui subiect.

Confederaţia Naţională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) îşi exprimă îngrijorarea referitor la decizia Guvernului de a constrânge bugetarii de premiul anual şi solicită să se identifice resursele financiare necesare pentru cei peste o sută de mii de salariaţi. În cadrul unei conferinţe de presă din 5 decembrie, aceştia au anunţat că vor organiza o acţiune de protest, dacă solicitările lor nu vor fi auzite. 

„Noi nu cerem mult. Daţi-ne ce este doar al nostru. Să ne unim. Să mergem spre birunţă. Ruşine că am ajuns să cerem”;
„Noi suntem cunoscuţi în lume ca fiind cea mai coruprtă ţară din Europa, şi la polul opus sunt oamenii noştri de cultruă, care au dus faima ţării pe difertite meleaguri. Angajaţii din cultură au fost cei mai afectaţi în timpul pandemiei. Vrem să ni se respecte drepturile, vrem să ni se ofere premiul nostru meritat. Un popor fără cultură este o gloată”;
„Limita angajaţilor este sub limită. Ei se simt discriminaţi. De la declararea independenţei suntem hrăniţi doar cu promisiuni deşarte. Speranţa noastră a fost mare la învestirea acestui Guvern”, au spus protestatarii. 

Potrivit CNSM, în cadrul şedinţei Guvernului din 3 decembrie 2021, au fost aprobate avize la amendamentele proiectelor Legii bugetului de stat pentru anul 2022 şi politica bugetar fiscal pentru anul 2022,  care prevăd că premiul anual pentru salariaţii din sectorul bugetar pentru anul 2020 nu va fi achitat.

Deocamdată, autorităţile nu a venit cu o reacţie la revendicările sindicaliştilor. 

Comentarii